Parafia: Wojsławice, pw. św. Michała Archanioła

Odpust:Niedziela Trójcy Świętej
św. Michała Archanioła - 29.09
Niepokalanego Serca NMP - niedziela po 22.08
Msze święte:niedziele i święta: 9, 10:30, 12, 17 ( 16 zimą )
dni powszednie: 8, 17 ( 16 zimą )
Kancelaria:czynna codziennie 9 - 10 i 16:30 - 18
w niedziele i święta po mszy św.
Adres:ul. Rynek 100
22-120 Wojsławice
Strona www:http://wojslawice.kuria.lublin.pl
Księża :Zbigniew Wojciech Kasprzyk
Mariusz Józef Wiracki
Historia parafii:Par. należy do najstarszych w dawnej diec. chełmskiej. Wojsławice otrzymały prawa miejskie w 1440 r. i już po 6 latach mógł się odbyć tu sejmik Ziemi Chełmskiej. Prawdopodoobnie w tak znacznym ośrodku musiała funkcjonować parafia. Erekcja wypadłaby więc ok. 1440 r. Par. uposażono w ziemię i dziesięcinę. Pod koniec XV w. istniał w Wojsławicach klasztor Dominikanów, był też szpital dla ubogich z kaplicą - wzmianki od końca XVI w. , działała szkoła par. ( formalnie powstała pod koniec XVI w., chociaż są przypuszczenia, że była już wiek wcześniej ). Stara plebania jest budynkiem zabytkopwym - wymurowana z cegły i kamienia ok. 1840 r., a powiększona w 1918.
Na terenie par. do 1875 r. mieszkali unici, w Wojsławicach posiadali oni 2 świątynie. Po kasacie przeznaczono je na cerkwie ( jedna pozostała do dziś, ale jest w stanie ruiny.)
II wojna światowa nie oszczędziła ofiar wśród parafian, także miejscowy proboszcz, ks. Jan Kozak został osadzony w obozie koncentracyjnym.
Cmentarz grzebalny powstał w latach 1793-1803 ( nowy), powiększony w 1902 r.
Archiwum przechowuje m. in. księgi metrykalne od pocz. XIX w.
Miejscowości:Czarnołozy; Huta; Majdan; Majdan Nowy; Majdan Ostrowski; Majdan Stary; Majdanek; Partyzantów kol.; Popławy; Rozięcin; Sarniak; Standarnia; Teresin; Wierzbica; Witoldów; Wojsławice kol.; Wojsławice w.; Zarowie kol.;