Parafia: Krzczonów, pw. Wniebowzięcia NMP

Księża :Waldemar Tadeusz Nieckarz
Czesław Mieczysław Szpakowski
Wojciech Daniel Piłat
Historia parafii:Utworzona w latach 1274-1429, pierwsza wzmianka z 1429 r. Granicami swymi obejmowała m. in. obecną par. Chmiel, Wolę Sobieską. W 1549 r. beneficjum proboszczowskie połączono z prezpozyturą mansjonarską na Zamku Lubelskim. W celu lepszego obsłużenia duszpasters. wiernych, przy par. oprócz proboszcza był wikariusz. Istniała też szkoła prowadzona przez rektora, utrzymywano szpital dla ubogich.
Na terenie par. jest spora liczba wyznawców k-ła narodowego, ok. 120 osób.
Poprzednio par. należała do dek. Piaski, obecnie do Bychawy.
Oprócz starego cmentarza są tu 2 niewielkie cmentarze żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej i pomnik 16 partyzantów poległych w czasie II wojny światowej w lesie żukowskim.
Archiwum zawiera m. in. księgi metrykalne, protokoły wizytacji od 1671 r., natomiast kronika pisana jest od 1964 r.
Miejscowości:Boży Dar; Gierniak; Krzczonów Folwark; Krzczonów I; Krzczonów II; Krzczonów III; Krzczonów Skałka; Krzczonów Sołtysy; Krzczonów Wójtostwo; Nowiny Żukowskie; Olszanka; Walentynów; Zielona;